Новації у ЗНО-2021

Відповідно до наказу МОН випускники, які завершують у 2021 році школу та/або планують вступати до закладів вищої освіти, матимуть можливість самостійно обрати, яке ЗНО складати: з української мови та літератури, або лише з української мови.

Для вступу на більшість спеціальностей в університетах достатньо тестування з української мови. Абітурієнти, що будуть здобувати гуманітарні знання, мають складати ЗНО з української мови та літератури.

ЗНО та ДПА для учнів шкіл

ДПА-2021 буде проводить у формі ЗНО. Обов’язковими предметами є українська мова та математика. Третім предметом може бути історія України або іноземна мова (англійська, німецька, французька або іспанська мова – за вибором учня). Четверта дисципліна обирається з переліку: історія України або іноземна мова, фізика, біологія, хімія географія, (за вибором учня).

Оцінювання результатів ЗНО проводиться за 200-бальною шкалою, а ДПА – 12-бальною.

Випускники, які будуть складати ЗНО з української мови і літератури, отримають три оцінки: за ДПА, за ЗНО з української мови та за ЗНО з української мови і літератури. Якщо обирається тестування лише з української мови, то учень отримає оцінку з ДПА та ЗНО з мови.

Особливості сертифікаційних робіт з різних предметів

Сертифікаційна робота з української мови складатиметься з 40 завдань з української мови, з яких 39 передбачають вибір відповіді або на встановлення відповідності та 1 завдання відкритої форми на надання розгорнутої письмової відповіді. Тривалість іспиту складає 150 хвилин.

Натомість сертифікаційна робота з української мови і літератури складатиметься з 67 завдань, з яких 24 – з літератури та 39 – з української мови (з вибором відповіді та на встановлення відповідності), 4 – з української мови з наданням письмової відповіді. Тривалість іспиту складає 210 хвилин.

Сертифікаційна робота з математики для учнів, які не вивчали дисципліну на профільному рівні, складатиметься з 28 завдань. Тривалість іспиту становить 150 хвилин.

Учні, які вивчали математику на профільному рівні, отримають сертифікаційну роботу, що складатиметься з 34 завдань поглибленого рівня. Тривалість іспиту складає 210 хвилин.

Сертифікаційна робота з історії України містить 60 завдань різних форм: 46 – з вибором однієї правильної відповіді, 6 – на встановлення відповідності, 4 – на встановлення відповідності, 4 – з вибором трьох правильних відповідей.. Тривалість іспиту складає 150 хвилин.

Сертифікаційні роботи з іноземних мов складатимуться з 59 завдань: 16 – аудіювання, 22 – читання, 20 – використання мови, 1 – письмо. Тривалість іспиту складає 150 хвилин.

Сертифікаційна робота з фізики містить 38 завдань різних форм: 20 – з вибором однієї правильної відповіді, 4 – на встановлення відповідності або “логічні пари”, 14 – відкритої форми з короткою відповіддю. Тривалість іспиту складає 180 хвилин.

Сертифікаційна робота з хімії містить 52 завдання різних форм: 34 – з вибором однієї правильної відповіді, 4 – на встановлення відповідності або “логічні пари”, 14 – відкритої форми з короткою відповіддю. Тривалість іспиту складає 150 хвилин.

Сертифікаційна робота з біології містить 50 завдань різних форм: 38 – з вибором однієї правильної відповіді, 8 – на встановлення відповідності та 4 – з вибором трьох правильних відповідей із трьох груп запропонованих варіантів відповідей. Тривалість іспиту складає 150 хвилин.

Сертифікаційна робота з географії містить 54 завдання різних форм: 36 – з вибором однієї правильної відповіді, 6 – на встановлення відповідності, 6 – відкритої форми з короткою відповіддю та 6 – з вибором трьох правильних відповідей із семи запропонованих варіантів відповідей. Тривалість іспиту складає 150 хвилин.

У 2020/2021 навчальному році учні 9-х класів складатимуть державну підсумкову атестацію у закладі освіти в письмовій формі.

Згідно з нормативними документами атестація випускників 9-х класів може проводитися в закладі освіти або у формі зовнішнього незалежного оцінювання.

Водночас наказ МОН №1262 встановлює, що у 2020/2021 навчальному році ДПА осіб, які завершують здобуття базової середньої освіти, проводиться у закладі освіти в письмовій формі.

Відповідно, інформація про звільнення від проходження ДПА учнів 9-х класів та/або її проходження онлайн є недостовірною.

Крім того, твердження про ускладнення ДПА для учнів 9-х класів у 2020/2021 навчальному році є необґрунтованим. Завдання для проведення атестації в закладі освіти затверджує керівник закладу освіти. За цими ж нормами ДПА проводилася у 2018/2019 навчальному році.

Нагадаємо, МОН пропонує для громадського обговорення проєкт Типової освітньої програми для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти.